HAKKIMIZDA

Notre Dame de Sion’lular Derneği 1987 yılında kurulmuştur, halen 150’i erkek olmak üzere 1730 üyesi vardır.

Derneğimizin amacı, tüm mezunlar arasında etkin bir iletişim ağı kurmak, eski ve yeni kuşakları birbirleriyle tanıştırıp kaynaştırmak, ortak kültürümüz NDS’lilik bilincini yaşatmak, bu doğrultuda çeşitli etkinlikler düzenlemektir: Kültür gezileri, tiyatro geceleri, konuşmacı konukların katıldığı yemekler, okulda öğrencilere yönelik panel ve söyleşilerin yanı sıra en önemli etkinliğimiz, okulumuzun kuruluş günü olan 20 Ocak’ta “Mezunlar Günü” kutlamalarını gerçekleştirmek.

Her yıl okulumuzun “Büyük Salonu”nda düzenlediğimiz “Mezunlar Günü”nde, 25, 40 ve 50 yıllık mezunlarımıza “Anı Plaketleri”ni sunuyoruz. Ayrıca her yıl başarılı 5 mezunumuzu “NDS Başarı-Onur Ödülü” ile ödüllendiriyoruz.

Etkinliklerimizden elde edilen bağışlar ve üye aidatlarıyla gerek okulumuzda eğitim gören yetenekli fakat maddi olanakları bulunmayan öğrencilere, gerekse bir referansla gelen çeşitli üniversitelerde öğrenim gören üniversite öğrencilerine burs verilmektedir.

Derneğimiz, en büyük ve kapsamlı programını okulumuzun kuruluşunun 150. yılı kutlamaları sırasında hayata geçirmiştir. 2006 yılında, Notre Dame de Sion Lisesi’nin 150. Kuruluş Yılı Kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikler şöyledir:

  1. Mezunlarımızdan Saadet Özen’e hazırlatılan “Yüz Elli Yılın Tanığı: Notre Dame de Sion” başlıklı kitap Yapı ve Kredi Yayınları’ndan piyasaya çıktı.
  2. Aynı başlıklı bir sergi Yapı ve Kredi Sermet Çifter salonunda açıldı. Sergi boyunca, mezunlarımızın sunduğu konferanslar düzenlendi.
  3. Can Dündar tarafından hazırlanan, bir okulun penceresinden Türkiye’nin yüz elli yılının anlatıldığı Notre Dame de Sion’un Çocukları :Çalıkuşları adlı belgeselimiz NTV’de yayınlandı.
  4. Ankara Devlet Opera ve Balesi “Çalıkuşu “ balesinin özel bir gösterisi için İstanbul’a davet edildi.
  5. P.T.T.’ye NDS 150. Kuruluş Yılı Anı Pulu ve Milli Piyango İdaresi’ne de logomuzu içeren piyango bileti bastırıldı.

Okulumuzun 160. yıldönümünü ise 20 Ocak-12 Mart 2016 tarihleri arasında okulumuzun sergi salonunda açtığımız "Tarihin sonsuzluğunda: Notre Dame de Sion 160 Yaşında" adlı sergi ile kutladık. Sponsorluğunu mezunlarımızın, küratörlüğünü Saadet Özen'in, tasarımını Deniz Orçun'un üstlendiği sergi için kapsamlı bir arşiv çalışması yapıldı.

2008 yılında Nişantaşı Rumeli Cad. 16/6 no.lu binada açtığımız lokalimiz, Notre Dame de Sion’lular İktisadi İşletmesi tarafından işletilmekte olup, sınıf toplantıları, davetler, doğum günü kutlamaları, çeşitli seminerlerle üyelerimize ve arkadaşlarına hizmet vermektedir.

Notre Dame de Sion’lular Derneği, Notre Dame de Sion Okul Yönetimi ile ortaklaşa olarak “NDS Edebiyat Ödülü” nün kurumsallaştırılması konusundaki çalışmaları sürdürmektedir.


19/02/2019 Tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı

Yönetim ve Denetleme Kurulları

 

Yönetim Kurulu (Asil Üyeler)

Yönetim Kurulu (Yedek Üyeler)

1. Lale Murtezaoğlu

1. Lizet Behar

2. Nuriye Doğan

2. Emine Gönel

3. Ceyda Kozikoğlu

3. Canan Ünsal

4. Lena Yeniyorgan

4. Aygen Kalkavan

5. Ayfer Çağlayan

5. Romi Emirhan Ütücü

6. Ayfer Kalafatoğlu

6. Arda Tanikyan

7. Tülay Manuelyan

7. Hande Tever

Denetleme Kurulu (Asil Üyeler)

Denetleme Kurulu (Yedek Üyeler)

1. Gül Taştaban

1. Beyhan Oğuz

2. Müjde Şişmanoğlu

2. Meral Tunçbil

3. Emine Erdem

3. Süzet Ütücüyan